Ara
  • KARAHASANS

GELİN ADAYLARIMIZ İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER
Evlenme teklifi aldınız peki şimdi ne olacak? Herşeyin hayalinizdeki gibi olması için ne yapmanız gerekiyor? Sakin olsun herşey kontrol altında. Şimdi rahatlayın ve gelin adaylarımız için hazırladığımız yazımızı okumaya başlayın...


İlk iş plan yapmak!


Hayallerinizdeki düğünü yapmak için öncelikle plan yapmanız gerek ve en az 3-4 ay öncesinden hazırlıklara başlamak gerekir. Gelin adaylarının düğün hazırlıkları için yaptığı en büyük yanlış, hazırlıkları son 1 aya sığdırmaya çalışmalarıdır. Kısa bir sürede bütün hazırlıkları tamamlamaya çalışmak hem gelin adayını hem de bu aşamada yanında bulunan damat adayını çok fazla yoracaktır. Bu nedenle en az 3-4 ay gibi ideal bir süre zarfında tüm hazırlıklarınızı sıraya koymalı ve tarihi yaklaşan planlarınızı aksatmadan ya da ileri bir tarihe ertelemeden yapmalısınız.


Evlilik Teklifine 'EVEEETTT' dediniz ya sonra...


Evet demek herşeyin başlangıcı oluyor. Bu olumlu cevaptan sonra hemen damat adayınız ile bütçe planlaması yapmak gerekiyor. Bütçenizi oluşturduktan sonra ise düğün hazırlıları için maaliyet çıkarmaya başlayabilirsiniz. Böylece hangi hazırlıklara ne kadar bütçe ayıracağınızı görebilirsiniz. Gelinlik, gelin çiçeği, aksesuarlar, ayakkabı, saç makyaj gibi çok önemli olan gelin hazırlıklarını, sırası ile araştırmaya başlamalı ve en yakın çevrenizden fikir almalısınız.


Önemli Konu: Gelinlik Seçimi


Her genç kızın rüyasıdır gelinlik giymek. Ama doğru gelinliği seçmek bazen zor olabilir. Hayallerinizdeki gelinliğin hem seçtiğiniz mekana hem de beden ölçülerinize uyması gerekir. Bazen hayal ettiğiniz gelinlik sizi daha kilolu da gösterebilir. Bunun gibi şeyler yaşamamak için konu hakkında tasarımcımızdan destek alabilirsiniz.

Seçeceğiniz gelinliğin her anlamda size yakışması ve fiziğinize uyum göstermesi için öncelikle vücut şeklinizin nasıl olduğunu bilmelisiniz. Bu aşamadan sonra karar vermeniz gereken bir diğer unsur ise gelinliğinizin hazır mı yoksa özel dikim mi olacağıdır. Eğer vücut tipinizin zor olduğunu ya da hayallerinizdeki gelinliği bulamayacağınızı düşünüyorsanız özel dikim gelinliklere yönelmelisiniz. Gelinliğinizi diktirseniz de hazır alsanız da mutlaka vücut tipinize göre almalısınız.  Vücut tiplerine bakıldığında 4 farklı şeklin olduğu görülüyor. Bu tipler arasında kendi vücut biçiminizi bulmanız çok kolay olacak!


Armut Vücut Tipi: Küçük ya da normal göğüs, geniş kalçalar, dar bir omuz ve ince bele sahip olan bu vücut tipi için en iyi gelinlik modeli kesinlikle A kesim olanlardır. Fakat eğer prenses tarzı gelinlik modellerini isterseniz bu tasarımlar da çok şık bir görünüm yakalamanıza yardımcı olacaktır. Omuz ve kalçalarınızın uyumlu bir şekle sahip olması için dilerseniz kayık yaka modelleri tercih edebilirsiniz.

Elma Vücut Tipi: Kalın bel, küçük ve düz bir kalça, geniş omuz ve uzun bacaklara sahipseniz vücut tipiniz elma şekli olarak tabir edilen biçimdedir. Bu aşamada gelinlik seçiminizi yaparken göğüslerinize ve bacaklarınıza vurgu yapmaya çalışmalısınız. Dilerseniz V yaka ve yırtmaçlı olan modelleri tercih edebilirsiniz. Eğer sade bir şıklık isterseniz de A kesim tasarımları aklınızda bulundurmalısınız.

Dikdörtgen Vücut Tipi: Geniş omuz, dar kalça, küçük göğüsler ve normal bir bel genişliğine sahip olan dikdörtgen vücut tipi için de tercih edilebilecek en uyumlu model, kabarık olmayan düz kesimlerdir. Dilerseniz sırt ve omuz dekoltesi vererek dikkatleri bu yöne çekebilirsiniz.

Kum Saati Vücut Tipi: Tüm gelinlik modellerini giyebilecek bir vücut tipine sahip olan kum saati biçiminde; bütün ölçüler idealdir. Eğer orantılı bir vücudunuz varsa; A kesim, V yaka, kabarık, balık ya da dekolteli olmak üzere tüm modelleri giyebilirsiniz.


Ayakkabıda rahatlık çok önemli


Gelinliğinizi seçtikten sonra en büyük kalemi hallettiğinizi göreceksiniz. Bundan sonraki detaylar hep gelinliğe göre yön vereceğiniz şeyler olacak. Ayakkabı seçiminde rahatlık çok çok önemli. Bütün gün ayağınızdan çıkarmayacağınız gelin ayakkabıları hem görsel olarak güzel olmalı hem de rahat olmalı. Gelin ayakkabıları eskiden beyaz tercih edilirken artık farklı renklerde tercih edilip düğün sonrası davetlerde de giyilebilecek renkler tercih ediliyor.

Yeni dönem gelin adayları; tercihlerini hem rahat hem de olabildiğine renkli olan modellerden yana yapıyor. Siz de gelin ayakkabısı almadan önce mutlaka denemeli ve bu önemli işi internet üzerinden yapmamaya özen göstermelisiniz. Mağazaya giderek alacağınız ayakkabıyı giymeli ve deneme yürüyüşü yapmalısınız. Aksi takdirde internet üzerinden alacağınız ürünün ayağınıza rahat olup olmadığını anlayamazsınız.Saç ve Makyaj Önerileri


Saç ve makyaj da gelinlik seçimi kadar önemlidir. Aslında hepsi birbirini tamamlayan konular. Seçtiğiniz gelinliğe göre saçınız konusunda karar verebilirsiniz. Eğer yaka kısmınızın kapalı olduğu bir gelinlik modeli tercih ederseniz, bu aşamada topuz saç şekillerine yönelmelisiniz. Fakat gelinliğiniz kayık yaka ya da straplez model ise, seçiminizi kesinlikle açık ve dağınık saçlardan yana yapmalısınız. Son dönemlerde gelin adaylarımız gelinliklerinde kullanılan taşlardan yapılan gelinliği tamamlayan taçları ışıltılı tokaları tercih ediyor.


Düğün Mekânı Seçimi 


Düğününüzü yazın mı kışın mı yapacağınıza göre mekan araştırmasına başlayabilirsiniz. Yaz aylarında olacaksa; açık alanları ve kır bahçelerini tercih ederken, kış aylarında ya da soğuk olan dönemlerde düğün yapmayı düşünüyorsanız, kapalı olan mekanları tercih edebilirsiniz. Yazın artık haftasonları çok yağmur yağdığını düşünürsek açık mekan fikriniz varsa bile B planı olan mekanları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Davetli sayısı da yine mekan seçimi için önemli eşinizle beraber kişi sayısı konusunda aşağı yukarı bir sayı çıkarmalısınız. Böylece kendi davetli sayınıza göre yer bulur ve kapasitesi çok fazla olan yerler için fazladan bütçe ayırmak zorunda kalmazsınız.


gelin,gelinlik,kiralik gelinlik,gelinlik kiralama,Abiye ,abiye kiralama,Kiralik abiye


62 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör